Hac Nasıl Yapılır?
Şevval

Hac Nasıl Yapılır?

Temettu Haccı Nasıl Yapılır ?

Hac Nasıl Yapılır?

HACCIN YAPILIŞI 
Türkiye'den giden Hacı adayları, genellikle "Temettu haccı" na niyet etmektedir.Bunun nedeni değişik iklim şartlarında uzun süre ihramda kalmanın doğurduğu zorluklardır. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak haccın yapılışını anlatırken, haccın eda şekillerinden "Temettu haccı" nı esas almaktayız.

"Temettu Haccı"

Temettü haccı, aynı yılın hac mevsiminde önce umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra yeniden hac için ihrama girilerek yapılan hacdır. Doğrudan Mekke'ye gidecek ise hava alanlarında veya mîkat sınırlarını geçmeden günlük elbiseler çıkarı­lır “ihram”, “izar” ve “rida”ya bürünülür. Umreye niyet edilir ve telbiye getirilir. İki rekat ihram namazı kılınır ve Umre yapılır.

Terviye Günü (8 Zilhicce) hac için hazırlık yapılır. Günlük elbiseler çıkarılır ihrama bürünülür. Hacca niyet edilir ve telbiye getirilir. İki rekat ihram namazı kılınır. Arafat'a hareket edilir. Arefe günü (9 Zilhicce) öğle vakti girince öğle ve ikin­di namazları “cem-i takdim” ile kılınır. Arafe günü Arafat'ta öğle ve ikindi namazları birleştirilerek kılındıktan sonra ayağa kalkılarak kıbleye karşı dönülür. Arafat duasının ayakta yapılması müstehaptır. Telbiye, tekbir, tehlil ve salavat getirilir. Tevbe, istiğfar ve dua edilir. Esas olan herkesin içinden geldiği gibi dua etmesidir. Güneş battıktan sonra kafile ile birlikte Müzdelife'ye hareket edilir. Müzdelife'de Yatsı vakti girince akşam ve yatsı namazları “cem-i te'hîr” ile kılınır. Akabe Cemresi'ne atılacak taşlar toplanır. Bayramın birinci günü (10 Zilhicce) Sabah namazı kı­lındıktan sonra Müzdelife vakfesi yapılır.Vakfeden sonra Mina'ya hareket edilir. Büyük Şeytan'a 7 taş atılır. Kurban kesilir. Tıraş olup ihramdan çıkılır. Bayramın birinci günü uygun bir zamanda farz tavafı ve sa'yı yapılır. Bayramın 2. günü zevalden sonra ertesi gün fecr-i sa­dığa kadar uygun bir zamanda sırasıyla büyük, orta ve kü­çük cemrelere yedişer taş atılır. Bayramın üçüncü günü zevalden sonra ertesi gün fecr-i sadığa kadar uygun bir zamanda sırasıyla büyük, orta ve küçük cemrelere yedişer taş atılır. Mekke'den ayrılmadan önce veda niyetiyle tavaf yapılır.

Hac ibadetimizi bu şekilde tamamlamış bulunuyoruz. Rabbim mebrur ve makbul Haclar nasip eylesin.

 

docxfile PDF